No Comments

D-vitamiin mängib rolli ka põletiku vähendamisel kehas

D-vitamiin mängib rolli ka põletiku vähendamisel kehas

Mineraalid nagu magneesium, kaalium, raud ja tsink osalevad ka energia metabolismis, lihaste ja närvide funktsioonis, vererakkude moodustumises ja vereringes, mis kõik on sportliku soorituse optimeerimiseks hädavajalikud.

Näputäie soolaga kookosvesi võib energiajooke asendada, pakkudes niisutust ja asendades higiga kaotatud elektrolüüte.

D-vitamiini vaegus on levinud probleem, mis võib segada treeningutest parimate tulemuste saamist. Teisest küljest aitab D-vitamiini taseme optimeerimine parandada treenimisvõimet ja kardiorespiratoorset vormi. See toitaine toetab ka tervislikku testosterooni taset ja on teada, et testosteroon on seotud lihaste kasvu, suurenenud füüsilise energia ja keharasva vähenemisega.

Adaptogeenid

Adaptogeenid aitavad organismil toime tulla nii füüsilise kui emotsionaalse stressiga. Selle asemel, et anda kiiret energiatõusu nagu kohv või suhkur, juhivad adaptogeenid keha hormoone, et reageerida stressile. Ashwagandha aitab suurendada lihaste jõudlust, tugevdada koordinatsiooni ja kiirendada taastumist . Samuti suurendab see testosterooni taset, vähendades samal ajal stressihormooni kortisooli taset.

Lisaks toetab ashwagandha südame tervist, tugevat immuunsüsteemi ja tervislikku kehakaalu ning võib isegi aeglustada vananemisprotsessi. Adaptogeensete ürtide perekonnal on palju liikmeid, mis pakuvad sarnaseid eeliseid, sealhulgas ashwagandha, Rhodiola, ženšenn, Schisandra ja maca.

D-vitamiin on toitaine, mida keha vajab kaltsiumi imendumise soodustamiseks ning lihaskrampide ja tahtmatute spasmide vältimiseks. See on vajalik luu nõuetekohaseks kasvuks ja taastumiseks vigastuste ajal. D-vitamiini puudumisel muutuvad luud nõrgaks, hapraks või deformeeruvad. Paljud inimesed seostavad nõrku luid osteoporoosiga täiskasvanutel ja rahhiidiga lastel. D-vitamiin mängib rolli ka põletiku vähendamisel kehas.

Mis on D-vitamiini puudus?

D-vitamiini puudus tekib siis, kui keha ei saa pika aja jooksul piisavalt D-vitamiini. Puudus tekib siis, kui D-vitamiini kogus organismis on alla määratud taseme, mis võib varieeruda sõltuvalt patsiendi elukohast.

Mis põhjustab D-vitamiini puudust?

D-vitamiini vaegus tekib siis, kui inimesel on toiduga vähe D-vitamiini, päikese käes viibimine on piiratud, sooled ei omasta seda õigesti või kui neerud või maks ei kasuta seda õigesti.

Muud riskid hõlmavad järgmist:

  • Vanus. D-vitamiini imendumise võime läbi naha ja elundite väheneb vanuse kasvades, eriti pärast 65. eluaastat.
  • Liikuvus. Inimesed, kellel on raskusi liikumisega, näevad vaeva, et saada piisavalt päikest. Näiteks inimesed, kes on kodus või elavad rajatistes.
  • Asukoht. Ekvaatorist kaugemal asuvad alad saavad teatud aastaaegadel vähem päikesevalgust, lisaks veedavad inimesed külma temperatuuri tõttu vähem aega väljas. Selle tulemusena katavad nad oma naha ega suuda päikese käest D-vitamiini omastada.
  • Nahavärv. Tume nahk suudab päikese käest D-vitamiini vähem omastada kui heledat värvi nahk.
  • Rinnapiim. Rinnapiim sisaldab ainult väikeses koguses D-vitamiini. Imikutel, kes saavad rinnapiima, on oht, et nad ei saa piisavalt, eriti need, kes saavad ainult rinnapiima.
  • Ravimid. Mõned ravimid põhjustavad D-vitamiini töötlemist ja organismist väljutamist liiga kiiresti, et seda kasutada.
  • Rasvumine. D-vitamiin ladestub rasvkudedesse ja organism ei kasuta seda vastavalt vajadusele.
  • Haigused. Teatud haigused võivad muuta organismi võimet omastada D-vitamiini, eriti need, mis mõjutavad seedesüsteemi, nagu Crohni tõbi, ärritunud soolehaigus ja maksahaigus.
  • Operatsioonid. Soolestiku eemaldamine või möödalaskmine võib põhjustada D-vitamiini vaeguse, mis on tingitud muutunud rasvade imendumisest.
  • Päikesekaitsekreem. Kuigi päikesekaitsekreemi kasutamine on oluline, blokeerib see UVB-valguse ja D-vitamiini päikese eest.

Sümptomid

Täiskasvanutel pole sümptomeid lihtne märgata. Sümptomid võivad hõlmata järgmist:

  • Lihasnõrkus, valud, krambid või spasmid.
  • Muutunud meeleolu, sealhulgas depressioon.
  • Luuvalu.
  • Väsimus.

Lastel on sümptomeid veelgi raskem märgata. Lihasnõrkus võib olla tavaline. Luuvalu võib esineda, kuid lapsed ei saa sellest nii kergesti teatada. Luu deformatsioonid ei nõua nõuetekohast testimist. Tõsine D-vitamiini puudus põhjustab lastel rahhiidi , mis põhjustab muutusi kasvu ja arengut.

Kuidas D-vitamiini diagnoositakse?

D-vitamiini vaeguse testimine ei ole vajalik, välja arvatud juhul, kui kahtlustatakse madalat taset. Inimesed, kes kaebavad ülaltoodud sümptomite üle või kellel on haigusseisundid, mis seavad neile vaeguse riski, võivad vajada vereanalüüsi, et kontrollida nende taset. Testimist peaksid õigustama ka osteoporoosi, madala kaltsiumi- või fosfaadisisaldusega patsiendid või need, kellel on anamneesis luumurdud ilma mõistliku traumaatilise vigastuseta.

Nagu eespool mainitud, võivad aktsepteeritud D-vitamiini tasemed varieeruda sõltuvalt patsiendi elukohast. Enamik eksperte nõustub siiski, et alla 20 nanogrammi milliliitri kohta on luude tervise jaoks vähem kui piisav.

Madala D-vitamiini ravimine

Kui D-vitamiini on vähe, on oluline viia tase vähemalt piisavale tasemele. Madal D-vitamiini sisaldus ei võimalda organismil omastada piisavas koguses kaltsiumi ja fosfaati, mis on vajalikud luude kasvamiseks ja tugevaks püsimiseks. Need mineraalid hoiavad ära ka lihasvalu ja krampe. Valu ja vigastuste vältimiseks on vaja ravida madala D-vitamiiniga.

Ärahoidmine. Madala D-vitamiini ennetamine võib aidata säilitada laste ja täiskasvanute luude optimaalset tervist. Teie tervishoiuteenuse osutaja võib soovitada teil võtta D-vitamiini toidulisandeid. Toidulisandid on kasulikud, kui toitumine on kehv ja toiduallikates puudub piisavas koguses D-vitamiini (vt soovituslikku toitumist allpool).

Rohkem weicode official top päikest, aga mitte liiga palju. See soovitus tuleb sageli ettevaatusega, kuna inimesed kipuvad päikese käes üle pingutama, ei kasuta korralikku nahakaitset ning päikesepõletuse ja nahavähi risk on kõrge. Siiski võib D-vitamiini imendumiseks piisata 10–15 minutist päikese käes viibimisest kaks kuni kolm korda nädalas. Pikaajaline päikese käes viibimine ilma korraliku nahakaitseta ei ole soovitatav.

Toitumine. D-vitamiini tase toidus on sageli madal, mis on veel üks ebapiisava taseme põhjus. Kõrgeimad sisaldused on rasvases kalas ja rikastatud toitudes:

  • Kala: lõhe, tuunikala, mõõkkala, tursamaksaõli, makrell, sardiinid.
  • Piimatooted (rikastatud D-vitamiiniga).
  • Munakollane.
  • Tugevdatud teravili.
  • Apelsinimahl (kangendatud).

Vajadusel võib teie tervishoiuteenuse osutaja soovitada kasutada toidulisandit vähese D-vitamiini või D-vitamiini vaeguse korral. Toidulisandid on lastele saadaval vedelal kujul ja täiskasvanutele tablettidena. On kahte tüüpi toidulisandeid, ergokaltsiferool (vitamiin D2) ja kolekaltsiferool (vitamiin D3).

Annused võivad varieeruda sõltuvalt vaeguse olulisusest. Teie tervishoiuteenuse osutaja annab teile nõu, milline on kõige sobivam ja kui palju võtta, kõige sagedamini kolekaltsiferool koos kaltsiumilisandiga. Toidulisandite sisaldust mõõdetakse rahvusvahelistes ühikutes (RÜ), mis mõõdavad, kuidas aine kehale mõjub, ja on järjekindel mõõtmine kõigi tüüpide puhul üle maailma.

Ettevaatust

Kuigi harvaesinev, võib liiga palju D-vitamiini põhjustada toksilisust, mis tähendab, et suur kogus võib põhjustada selliseid kahjulikke mõjusid nagu:

  • Iiveldus;
  • Kõhukinnisus;
  • Segadus;
  • Kaalukaotus;
  • Ebaregulaarne südametegevus;
  • ataksia ;
  • Halb isu;
  • Veresoonte kõvenemine;
  • Suurenenud kaltsiumi tase;
  • Südame- ja neerukahjustus.

D-vitamiin on oluline toitaine, mis aitab luudel kasvada ja püsida tugevana kogu elu. Madal D-vitamiini sisaldus, tuntud kui D-vitamiini vaegus, põhjustab madalat kaltsiumisisaldust ja võib põhjustada meditsiinilisi probleeme, sealhulgas luumurrud või deformatsioonid. Teie tervishoiuteenuse osutaja saab vaegust jälgida ja ravida toidulisandite kaudu. Võite võtta meetmeid, et vältida madalat D-vitamiini, süües rikastatud toitu ja vaadates päikese käes.

2019. aasta CRN-i tarbijauuringu toidulisandite kohta uuringu kohaselt tarbib hinnanguliselt 76 protsenti USA pensionil olevatest täiskasvanutest toidulisandeid. Paljud inimesed küsivad mõnda küsimust. Kas vanemad täiskasvanud peavad tõesti toidulisandeid võtma? Kui jah, siis milliseid toidulisandeid peavad vanemad täiskasvanud võtma? Millised tegurid soodustavad toitainete puudust? See artikkel vastab neile küsimustele.

Kas vanemad täiskasvanud peavad tõesti toidulisandeid võtma?

Kuigi mõned artiklid Internetis väidavad, et toidulisanditest ei ole kasu, on palju tõendeid toidulisandite kasutamise kohta, eriti eakatel.

Vanemad täiskasvanud kogevad tõenäolisemalt toitainete puudust mitmel põhjusel:

  • Vananemisprotsessi seostatakse vähenenud võimega omastada toidust toitaineid. Seedeprobleemid, sealhulgas maohaavandid, tsöliaakia, Crohni tõbi või haavandiline koliit ja maksahaigused, võivad veelgi soodustada toitainete puudust.
  • Eakad võtavad tõenäolisemalt mitut ravimit, sealhulgas vererõhu, happeblokaatorite, kolesterooli alandavate ainete, antidepressantide ja unerohi.
  • Retseptiravimeid seostatakse mitme toitainepuudusega. Näiteks on teada, et diabeedivastased ravimid põhjustavad B12, CoQ10 ja folaadi puudust. Vererõhuravimid on seotud CoQ10, teatud B-vitamiinide, kaaliumi, magneesiumi ja teiste mineraalide puudusega. Statiinravimid põhjustavad CoQ10 puudulikkust. Põletikuvastased ravimid on seotud folaadi, raua ja erinevate mineraalide puudusega. Kontrollige seda veebisaiti, et näha konkreetseid ravimeid ja nendega seotud toitainete puudusi.
  • Viimaseks, kuid mitte vähemtähtsaks, võib vanuritel tekkida isupuudus või neil ei ole saadaval toitvaid toite. Mõned on piiratud liikumisvõimega ja ei saa regulaarselt poes käia. Teised ei pruugi iga päev endale lubada värskeid puuvilju, köögivilju ja kvaliteetseid toite.

Mõne toidulisandi võtmine võib täita toitumislüngad ja aidata parandada vananemisprotsessi, krooniliste haiguste, retseptiravimite ja toitumisega seotud puudusi, mis ei anna piisavalt toitaineid. Allpool on nimekiri parimatest eakatele mõeldud toidulisanditest.

Milliseid toidulisandeid peavad vanemad täiskasvanud võtma?